U Kini je od koronavirusa preminulo više od 100 ljudi a broj novozaraženih je skoro udvostručen i iznosi više od 4.500 ljudi. Premijer Kine Li Kećang zatražio je od zdravstvenih radnika najveći mogući trud u sprečavanju širenja virusa.
Širom države ograničena su putovanja. Kada je reč o Evropi, prvi slučaj virusa je detektovan u Nemačkoj, dok je u SAD savetovano građanima da ne putuju u Kinu.
U karantinu je i dalje grad Vuhan, gde je virus prvi put registrovan, zajedno sa drugim gradovima u pokrajini Hubej gde je umrlo 100 osoba od koronavirusa.
"Od ponedeljka 27. januara je oko trideset pokrajina, regija i opština u Kini prijavilo 1.700 novih slučajeva, od toga je 515 teških.
Ipak, devet pacijenata je izlečeno i pušteno kućama, saopštili su iz Kineske nacinalne zdravstvene komisije.
Doktori kažu da je pacijentima sa blažim simptomima virusa neophodno oko sedam dana za oporavak, a onima u težem stanju oko dve nedelje.
Pacijenti se mogu puštati na kućno negovanje kada im je telesna temperatura normalna", ocenjuju lekari.
Širom Kine spemaju se dovoljne zalihe lekova, a u velikim gradovimaa je obustavljen javni i taksi saobraćaj. U Pekingu i Šangaju je uveden dvonedeljni period monitoringa za ljude koji dolaze iz pokrajine Hubei.
Kineski medicinski radnici navode da slede sve smernice vlade, i da će lečenje obolelih biti uz primenu najmodernije nauke ali i koristiti i kinesku i zapadnu medicinu.